דגשים לשחייה עם חליפת שחייה

עד לפני כמה שנים, כמעט ולא היו בישראל תחרויות טריאתלון שאושר לשחות בהן עם חליפת שחייה. הוותיקים זוכרים כי פעם בכמה שנים אישרו לשחות עם חליפת שחייה בטריאתלון הכינרת הוותיק, אבל כמעט ואף פעם לא הזדקקו הטריאתלטים להצטייד בחליפת טריאתלון באירועי הטריאתלון בישראל.

בשנים האחרונות עונת הטריאתלון הוקדמה, הישראמן החל להיות פופולרי ושימוש בחליפות שחייה בטריאתלון הפך להיות שכיח. בשנה שעברה אישרו לשחות עם החליפה במספר רב של טריאתלונים (ישראמן, ראשל"צ, אכזיב ועוד).

כמה דגשים לשחייה עם חליפת שחייה בים:

1.      הציפה

ההבדל המשמעותי ביותר בשחייה עם חליפת שחייה (לעומת שחייה ללא חליפה) הוא הציפה. חליפות שחייה עשויות מחומר אשר דוחה מים ולכן השימוש בהן משפר את הציפה של השחיין. ניתן לראות כי השימוש בחליפת שחייה משפר בצורה משמעותית דווקא את אותם שחיינים אשר בדרך כלל שוחים פחות טוב, כיוון שהציפה שלהם השתפרה. חשוב לקחת זאת בחשבון, כיוון שנדרש להשקיע הרבה פחות מאמץ על מנת להציף את הגוף במהלך השחייה.

2.      עבודת רגליים

כתוצאה משיפור הציפה שלנו, יש נטייה לא לעבוד עם הרגליים. לכן, חשוב מאוד לא לוותר על עבודת הרגליים, לתת לכך דגש, ועדיין להמשיך לעבוד איתן. קצב עבודת הרגליים צריך להיות קצר ומהיר, אולם במהלך כל נשימה, עלינו לתת בעיטה אחת חזקה וגדולה.

3.      עבודת הידיים

השוני בעבודת הידיים בא לידי ביטוי בשני מישורים. במישור הראשון, חליפת השחייה מוסיפה נפח לעובי היד. פרוש הדבר שתאורטית, כעת אנחנו יכולים "לתפוס" יותר מים בכל גריפה כיוון שהתוספת של החליפה הגדילה לנו את שטח הפנים של "המשוט". במישור השני, כיוון שהציפה שלנו השתפרה, אנחנו יכולים לנצל זאת ולגלוש מעט יותר בכל גריפה. לכן, מומלץ לחכות כחצי שניה לפני כל גריפה, ולנצל את הציפה שלנו על מנת לגלוש עוד קצת ולתפוס יותר מים.

4.      עבודה עם ידיים ישרות

תורת הטכניקה של השחייה מלמדת את השחיינים לכופף את המרפקים מחוץ למים על מנת לאפשר ליד להתאושש כאשר היא לא עובדת בתוך המים. שחייה עם החליפה מקשה על הכיפוף של המרפק מחוץ למים ולמעשה, פירוש הדבר שאנחנו מוציאים יותר אנרגיה לכופף את המרפק, מאשר לאפשר ליד לנוח.

שמירה על מספר דגשים במהלך השחייה עם החליפת שחייה, יכול לעזור לנו לנצל את היתרונות של חליפת שחייה ולשפר את המהירות שלנו הן באימוני טריאתלון והן בתחרויות.

בהצלחה,

רן אלתרמן

מאמן קבוצת אלתרמנס

לשעבר אלוף ישראל בטריאתלון 

לתאום אימון ניסיון ללא תשלום, צרו איתנו קשר דרך האתר או התקשרו: 050-2500600.

תגיות:
נגישות