הכל בראש

מאז שאני בספורט, אני כל הזמן שומע את המשפט הזה – "הכל בראש". אני אדם שמאוד אוהב להתעסק עם המחשבות שלו ועם מה שעובר לו בראש. אני אוהב לנתח מצבים שקרו לי ולהבין מה הסיבות שהדברים קרו דווקא בצורה מסויימת, הן בתחרות או באימון כמו אימון ריצה לדוגמא. אני התחלתי להרהר במשפט הזה – מה הוא באמת אומר? האם כל מי שמאמין בעצמו יכול להצליח? האם לא צריך להתאמן ומספיק להיות "חזקים בראש"? מצד שני, האם מישהו שהוא מאוד חזק פיסית, אבל אין לו מספיק ביטחון יכול להצליח?

 

בשנת 2000 דן ואני הפסדנו בפעם האחרונה את אליפות ישראל בטריאתלון. למעשה עוד היינו בקטגוריית הנוער, אבל מאוד רצינו לנצח כבר בבוגרים. לאחר שהפסדנו בטריאתלון באילת (מקומות 2 ו-3) חשבנו שאנחנו צריכים ללכת לפסיכולוג והתייעצנו עם המסאזיסט שלנו, שהיה בזמנו מטפל של הסגל האולימפי, לגבי ייעוץ שכזה. הוא אמר לנו אז משפט שהשפיע עלינו לאורך כל הקרירה – "כשאתה חזק בגוף, אתה חזק גם בראש".

 

בהמשך, דן ואני התחלנו להתאמן בניו זילנד, שם פגשתי עוד משפט שגם השפיע עלי –

“Be strong and never ever give up”

לי מאוד קשה לקבל את המשפט ש"הכל בראש" כשהוא עומד לבד. אל תבינו אותי לא נכון, אני בהחלט מאמין של"ראש" יש הרבה חשיבות בהצלחה שלנו. הסיסמא שדן ואני אימצנו לקבוצת אימוני הטריאתלון והריצה שלנו היא "לחלום, להאמין, להשיג" ואני בהחלט חושב שכל דבר ניתן להשגה. אם יש לך חלום ואתה מאמין בדרך שלך, אסור לתת לשום דבר, ולאף אחד, להגיד לך שאתה לא תצליח להשיג את זה.

 

מצד שני, וכאחד שעבד קשה מאוד בשביל להגיע להישגים, אני בטוח שצריך גם לדעת להתאמן קשה. אין שום תחליף לאימונים קשים ואין קיצורי דרך.

אני מאוד מזדהה עם מה שהמסאזיסט שלנו אמר לנו והניסיון שלי לימד אותי שכשהייתי חזק ושיפרתי את רמת הכושר שלי, הביטחון שלי עלה ואיתו היכולת המנטאלית שלי. כשהוכחתי לעצמי שאני מסוגל להשיג דברים באימונים, הייתי חזק גם בראש ונלחמתי להשיג את זה בתחרויות.

בסופו של דבר מדובר על הביצה והתרנגולת – צריך משהו כדי להתחיל איתו – אמונה או יכולת פיסית, ואז זה מתחיל להתגלגל.

תמשיכו להאמין שאתם מסוגלים להשיג כל דבר, אבל גם תעבדו קשה (מאוד) כדי להשיג את זה!

רן אלתרמן

מאמן ראשי ובעלים, קבוצת הריצה והטריאתלון אלתרמנס

לשעבר אלוף ישראל בטריאתלון

אבא של גיא, נטע ואיתי

www.altermans.co.il

לתאום אימון ניסיון ללא תשלום, צרו איתנו קשר דרך האתר או התקשרו: 050-2500600.

תגיות:
נגישות