כיצד מתבצעת הכנה פסיכולוגית לקראת תחרות או מרוץ?

כל מי שעוסק בתחום הפסיכולוגיה של הספורט מודע לחשיבות העצומה של הכנה נכונה לקראת תחרות או מרוץ חשובים. בספרות המקצועית העוסקת בספורט ישנם לא מעט סיפורים ודיווחים אודות ספורטאים מפורסמים ומצטיינים משורה הראשונה בארץ ובעולם, אשר ברגע האמת, בדיוק לפני זכייה בפרס ראשון – איבדו את הביטחון העצמי, שיחקו או השתתפו בתחרות באופן שאינו מאפיין אותם ובכך הפסידו בעצם, ברגע האחרון, את הפרס הגדול או את אחד המקומות הראשונים.

יש הגיון רב בעניין זה, שכן לקראת השלב האחרון והמכריע מתגבר הלחץ בו ממילא נתון הספורטאי. לעיתים הלחץ כה גדול, עד כדי כך שאם לא קיבל הספורטאי הכנה ראויה וכלים כיצד להתמודד בזמן אמת עם הלחץ הזה, הלחץ עלול להכריע אותו והוא יתבלבל וישכח את המטרה שלו. לכן הכנה פסיכולוגית חשובה מאין כמוה ואט אט עם השנים אנו עדים יותר ויותר לפסיכולוגים המתמחים בתחום התחום הספורט אשר מלווים באופן צמוד הן ספורטאים בענפי הספורט היחידני והן קבוצות ומועדונים ספורט מכל הענפים, גם בארץ וגם בעולם.

הכנה פסיכולוגית זו כוללת בעיקר מתן כלים ועצות כיצד להמשיך ולהיות מרוכז במטרה, גם כאשר הניצחון נמצא במרחק נגיעה. כלים אלה גם כוללים ניתוב ההתרגשות אל צידי התודעה על מנת להמשיך ולהתרכז בתחרות שבעצם עדיין לא הסתיימה, כך שהניצחון עדיין לא מובטח. במסגרת הכנה זו ילמד הספורטאי לחשוב מחשבות אשר יכוונו אותו להתרכז בעיקר, שזהו המרוץ, מחשבות מרגיעות ושלוות ולעיתים אפילו לדבר אל עצמו על מנת לכוון אותו אל אותה הרגיעה.

בנוסף לכך, ישנו מערך שלם של ציפיות של הספורטאי הן כלפי עצמו והן מצד הסובבים אותו. לעיתים קרובות מדווחים הספורטאים עצמם על כך שהפחד מהכישלון הוא זה אשר משתק אותם ברגעים המכריעים, כלומר ההתמודדות עם כישלון והסברה שלו מול האנשים הקרובים אליהם. הם חוששים לאכזב את יקיריהם.

במקרה כזה מעידים אותם הספורטאים שדיבור ועידוד לפני, במהלך ואחרי התחרות עוזר להם להתמודד עם ציפיות אלה ועם הפחד מכישלון. כאשר הם משוכנעים ויודעים כי הם אהובים ומוערכים ברמה אישית וספורטיבית ללא תנאי וללא קשר להישגים שלהם הם יוכלו לנהל את הפחד והציפיות ולא לתת לאלה לנהל אותם, בוודאי שלא בזמן מרוץ או תחרות חשובים.

לתאום אימון ניסיון ללא תשלוםצרו איתנו קשר דרך האתר או התקשרו: 050-2500600.

תגיות:
נגישות